zemin ses izolasyonu

ZEMİN SES İZOLASYONU | TİTREŞİM VE VİBRASYON ENGELLEME

Zeminlerde oluşan darbe, vibrasyon ve titreşim kaynaklı sesler alt katlar için istenmeyen gürültü oluşturmaktadır, bu durumda zemin ses izolasyonu uygulaması yapılmaktadır. İki ses kaynağı çeşidinden birisi olan titreşim kaynaklı seslere örnek olarak bir makinenin zeminle sürtmesi ile oluşan ses veya beton üzerinde topuklu ayakkabı ile yürüme seslerini gösterebiliriz.

zemin ses izolasyonu

Bu tarz seslerin engellenmesi ve sıfıra indirilmesi için parke ve şap altında ayrı ayrı çalışma yapılması doğru olur. Bu tip üst seviyede bir zemin ses yalıtımı, izolasyon sağlamak için parke üstüne kauçuk tabanlı halı altına kauçuk mantar levha ve 1 cm 180 yoğunluk süngerpan ve şap altında ağır ses bariyeri kullanılmalıdır.

zemin ses izolasyonu levhası
zemin ses izolasyonu malzemeleri

Daha orta seviye bir yalıtım için ise parke altına ses yalıtım şiltesi kullanımı yeterli olmaktadır. Daha da düşük seviyede yalıtım için zemine kauçuk tabanlı kaymaz halı serebilirsiniz. Bu sayede mekan içindeki sesi – yankıyı engeller ve yutulmasını sağlarsınız.

zemin ses yalıtımı
zemin ses izolasyonu şiltesi

Bahsi geçen zemin izolasyon uygulamaları titreşim ve darbe kaynaklı olduğu gibi süngerpan kullanımı belli bir oranda hava oluşumlu ses geçişini de engelleyecektir.

zemin ses izolasyonu bariyeri
zemin ses yalıtımı halısı