makine ses izolasyonu

MAKİNE SES İZOLASYONU | MAKİNE SES YALITIMI

Rahatsız edici makine dairesi ve yüksek frekanslı ses çıkartan makinelerin verdiği huzursuzluktan kurtulmak için ses izolasyonu uygulaması yaptırabilirsiniz. Kaynağı ne olursa olsun, sürekli titreşim makine performansı üzerinde olumsuz bir etkisi var ve personel için gürültülü ve rahatsız edici ortam yaratabiliriz. Ya alıcı ya da titreşim kaynağı ekipman kendisi ve operatörler için büyük faydalar sağlayabilir.

makine dairesi ses yalıtımı

makine kabini ses yalıtımı

Ses dalgası gelişi güzel bir spektrumda yer alıyorsa, ya da diğer bir değişle istenmeyen bir ses ise buna “gürültü”adı verilir. İnsan sağlığı ve konforu üzerinde çok olumsuz etkileri olan gürültü, işitme hasarlarının yan ısıra, vücut aktivite de kan basıncının artması, kasların istem dışı kasılması gibi fizyolojik tesirler, huzursuzluk sinirlilik gibi psikolojik tesirler ve iş veriminin düşmesi gibi performans tesirleri olan çok önemli bir olgudur

makine ses izolasyonu

makine dairesi ses izolasyonu

Hastane, okul, ev, iş yeri gibi mekanların görünmeyen kısımlarında bulunan makinelerin izolasyonu yapılırken özellikle yanmaz malzemeler kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ses bir ortamda yayılırken, bir engelle karşılaştığında, diğer fiziksel olaylar gibi üç temel biçimde davranır.

makine ses yalıtımı

makine odası ses izolasyonu

Sesin bir bölümü karşılaştığı engelden yansır,bir bölümü engel tarafından yutulur, kalanı da engelin diğer tarafına geçer. Ortamın güvenliğini ve cihazın performansını düşürmeden en iyi seviyede ses izolasyonu yapmak önemlidir. Gürültüyle savaşmanın en etkili yolu olan gürültü denetimi, gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar.