Menu


Ses İzolasyonu | Tavan Duvar Zemin Ses Yalıtım Malzemeleri

İstenmeyen ve rahatsızlık oluşturan ses, gürültülere karşın olumsuz etkileri minimum seviyeye düşürme hatta sıfıra indirmek için yapılan yalıtım çeşidine ses izolasyonu denir. Hava oluşumlu sesler ortamda yayılırken önüne fiziksel bir engel çıkması ile geçiş kaybına uğratılır. Çarpan ses kullanılan ses izolasyon malzemesi tarafından engellenir ve yutulur. Yapılan uygulamadaki işçilik ve kullanılan ürünlerin kaliteleri ne kadar yüksekse ses kesme oranı da buna göre artış gösterir. Sesin yutumu yapılamayan kısmı malzemenin arka tarafına geçer. Bu ses geçiş oranını en aza indirmek için çeşitli uygulamalar ve malzemeler geliştirmekteyiz. Duvar, tavan ve zeminler için farklı ses izolasyonu uygulamaları yapmaktayız. Ses yalıtımı uygulaması yapılırken ses yutumu oranları en yüksek ürünler tercih edilmektedir.

Ev Ses Yalıtımı

İzolasyon kelimesi izole etmekten gelmektedir ve maddeyi korumak altına almak, muhafaza etmek, dış etkenlerden korumak anlamındadır. Son zamanlarda artan kentleşme, sanayileşme ve şehirleşme en büyük olumsuz şartlardan birisidir. İzolasyon uygulamaları genel anlamda, kaliteli bir yaşam sürmek, insan hayatını dışarıdan gelen olumsuz etkilere karşı korumak amacı ile yapılmaktadır. Gürültü kirliliğine karşı yapılması lüks değil, mecburi olan uygulamalardan olan ses izolasyonu, önemsenmesi gereken faktörlerden birisidir.

Hidrofor Kabini Ses İzolasyonuFabrika Ses İzolasyon Fiyatları

Gürültü ve ses oluşumu iki şekilde incelenmekte ve bu etmenlere göre uygulamaları yapılmaktadır. Öncelikli ses türü hava oluşumlu olan sesler boşluklardan istenmeyen bölgeye sesin geçişi ile oluşan gürültüler. Bu tür ses kaynağına örnek olarak konuşma, fısıldama ve müzik seslerini verebiliriz.

Makine Ses İzolasyonuKompresör Ses Yalıtımı

Diğer bir gürültü kaynağı ise titreşim, vibrasyon ve darbe kaynaklı olarak bilinen ses çeşididir. Örnek olarak zeminde sürülen demir parçasını gösterebiliriz. Bu tür sesler bir cismin duvara veya betona çarpması ile ortaya çıkmaktadır. İzolasyonu yapılması için farklı çalışma içerisine girilmektedir. Mekanik titreşimlerden meydana gelen sesler çarptığı malzemeye göre farklı davranış gösterir. Sesin seviyelerinin ölçümü db (desibel) olarak birim üzerinden ölçümü yapılmaktadır. Ses dalgalarının saniyedeki titreşimi ise Hz (hertz) birimi kullanılmaktadır.

soğutma grubu ses yalıtımıTekne Motoru Ses Yalıtımı

Farklı frekanstaki seslerin veya istenmeyen gürültülerin ölçümleri yapıldıktan sonra kullanılacak ses izolasyon malzemeleri ve uygulama planı yapılmaktadır.  

Ses İzolasyonu Nerelerde Yapılabilir ?

Farklı yapılarda farklı ses kaynakları için rahatsızlık oluşturan gürültüleri ses geçiş kaybına uğratmak adına ses izolasyonu yapılabilmektedir. Fabrikalardaki yüksek seviyeli makine seslerinden evdeki konuşma seslerine kadar her seviye için kullanılan malzeme yoğunlukları ve kalınlıkları mevcuttur. Jeneratör daireleri, asansör, hidrofor, kompresör gibi makinelere ses izolasyonu yapılabilmektedir.

Melamin Sünger Duvar Ses YalıtımıZemin Ses Kesimi

Ses İzolasyonunun uygulanacağı alanda keşif yapılarak uygun malzemenin doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Şiddetli ses temposunun olduğu alanda yüksek yoğunlukta ve kalınlıkta bir malzemenin kullanılması doğru olacaktır. Mükemmel performans sağlayan bu malzemeler ile daha huzurlu bir ortam elde edeceksiniz.

Yüksek Ses KesimiTitreşimli Ses Kesimi

Bunun dışında okul, hastane, iş yerleri ve büyük salonlarda da ses izolasyonu ve yalıtım uygulamaları yapmaktayız. Profesyonel ve kalıcı izolasyon çok önemlidir. Tecrübeli teknik ekibimiz ve keşif uzmanlarımız sizler için en uygun uygulama planını oluşturma için çalışmalar yapmaktadır.

Gürültünün Zararları Nelerdir ?

Gürültü günlük yaşam ve iş yerlerinde dikkat, konfor ve iş performansı konusunda rahatsızlık oluşturmaktadır. Örneğin bir çağrı merkezinde çalışanlar arası gürültü problemi dikkat dağılması iş gerçekleştirme açısından olumsuzdur. Evinizde komşunuza giden sesler büyük rahatsızlıklar ve şikayet oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda size önerilen malzemeleri satın alabilir veya uygulama ekibimizden destek alabilirsiniz. İnsan hayatı boyunca sağlığına önem vermesi için bu tür ses izolasyon uygulamalarının yapılması gerekmektedir.

Go to top